Cornelissen Transport gaat altijd voor alternatief

Cornelissen Transport, onderdeel van de Cornelissen Groep, komt herhaaldelijk in het nieuws als een onderneming met oog voor duurzaam transport. Operationeel directeur Matthijs Zwart legt graag uit wat Cornelissen daarmee bedoelt.

 

Alternatieven ontstaan meestal in samenwerking met de opdrachtgever

Alternatieven ontstaan meestal in samenwerking met de opdrachtgever

“Alternatieve brandstoffen jagen de diesel niet weg”, zegt Matthijs Zwart, operationeel directeur bij Cornelissen Transport. “Toch proberen wij met andere brandstoffen te rijden, zoals elektrisch aangedreven voertuigen, vrachtauto’s die CNG, (Compressed Natural Gas) gebruiken of voertuigen die een dual fuel systeem hebben en zowel diesel als CNG gebruiken.”
Het transportbedrijf gebruikt die schonere brandstoffen om ervaring op te doen. Zwart: “We willen immers allemaal dat de logistieke sector het milieu minder belast en duurzamer gaat werken. Dat moeten we met elkaar doen; de mensen in de branche, de opdrachtgevers en de leveranciers van onze transportmiddelen. Steun van de overheid is daarbij onmisbaar. Je kunt het niet in je eentje doen.”

In de kinderschoenen

Zwarts ervaring tot nu toe is dat het gebruik van alternatieve brandstoffen voor vrachtwagens nog in de kinderschoenen staat. “Wij hebben met een elektrische bestelbus gereden, maar moesten daarmee stoppen om de eenvoudige reden dat een actieradius van 80 à 90 kilometer onvoldoende is”, vervolgt hij. “Wij rijden ook met een Smith Newton. Beter scoort de volledig elektrische truck die All Green Vehicles (AGV) ontwikkelde op basis van een 12-tons chassis. Binnenkort gaan we met een elektrisch aangedreven Renault rijden. Van het volledig door Renault zelf ontwikkelde concept verwacht ik nog meer. Die grote organisatie is dat aan haar stand verplicht.”
De proef met de Mercedes-Benz Econic op CNG is goed verlopen en inmiddels heeft Cornelissen een eigen exemplaar in gebruik genomen. Het concept van een gasmotor en de cabine met superlage instap is volgens Zwart fantastisch: “Zowel op duurzaamheid (motor) als veiligheid (cabine) scoort deze auto goed. Als binnenkort LNG (Liquified Natural Gas) meer beschikbaar komt in Nederland, gaan we daar de toepasbaarheid van onderzoeken.”
Sinds enkele maanden voert Cornelissen Transport daarnaast een praktijktest uit met twee Dual-Fuel vrachtauto’s, type DAF LF. De vrachtauto’s zijn door Prins Autogassystemen uit Veldhoven zijn omgebouwd voor het gebruik van CNG, terwijl de dieselinstallatie volledig intact blijft. De voertuigen hebben een actieradius van 600 à 700 kilometer per dag en dat is ruim voldoende voor distributiewerk. De operationeel directeur verwacht binnenkort een besluit te nemen over uitbreiding van het aantal Dual-Fuel voertuigen.

Supertruck voor verduurzaming, de Ecocombi / LZV

Supertruck voor verduurzaming, de Ecocombi / LZV

Subsidietrajecten

Het transportbedrijf wil zijn doelstelling om duurzaam te werken niet alleen gestalte geven met alternatieve brandstof. Daar horen ook vier Ecocombi’s bij. De LZV’s rijden twee keer per dag tussen de vestigingen in Nijmegen en Tilburg en brengen daarmee in totaal 16 opleggers voor de regio Nijmegen naar de hub locatie. “Wij gebruiken het B-double concept met een dolly onder de tweede oplegger. Dat voldoet bij ons goed vanwege de exact gelijke laadbaklengte. Dat is een groot voordeel bij de planning”, licht Zwart toe.
Waar het volgens hem om gaat is dat Cornelissen zich via Connekt en de Lean and Green Award heeft gecommitteerd aan een besparing op de milieubelasting van 20%. Daarbij gebruikt de onderneming meerdere technieken en concepten. Voor de aanschaf van voertuigen die rijden op alternatieve brandstof neemt Cornelissen deel aan meerdere subsidietrajecten.
Met het project ‘Proeftuinen duurzame mobiliteit: truck van de toekomst’ stimuleert de overheid brandstofbesparing en CO2-reductie bij vrachtwagens. De subsidies zijn uiteraard een bijdrage van de overheid, een deel van de meerkosten komt nog altijd voor rekening van de transportonderneming. “Maar zoals gezegd, heb je er ook de klant bij nodig”, weet Zwart. Gevraagd naar de houding van die opdrachtgevers vervolgt hij: “Ik waardeer in onze gesprekken de openheid over hun verwachtingen. Je merkt ook dat de leiding van die ondernemingen de ruimte neemt om over structurele veranderingen na te denken. Wij denken daar graag in mee. Daarbij zullen we altijd zoeken naar een concept van verduurzaming dat in ieder geval kostenneutraal, maar liever kostenbesparend, te realiseren is. Anders maak je het voor een logistiek manager bij de opdrachtgever wel heel lastig om zijn doelstellingen te realiseren.”

Cornelissen Transport kijkt uit naar de beschikbaarheid van vloeibaar aardgas

Cornelissen Transport kijkt uit naar de beschikbaarheid van vloeibaar aardgas

Betere resultaten

De transporttak van de Cornelissen Groep met de hoofdvestiging in Nijmegen en een vestiging in Tilburg, richt zich op de distributie binnen de Benelux. Het gaat om palletgoederen, winkelbevoorrading, fijnmazige distributie en containertrucking. Zwart zegt daarover: “Wij blijven innoveren om beter te presteren. Dat zie ik als onze opdracht: Hoe kan ik het distributiemodel verduurzamen? Hoe pak je dat operationeel aan? Daarbij gaan we zo dicht mogelijk bij de klant staan. Wat kunnen wij doen om de klant aan concreet betere resultaten te helpen. Soms is het dan beter om een bestaand model voor een betere in te wisselen. Dat is relatief simpel bij een actie. Dan zorgen wij dat er meer auto’s beschikbaar zijn. Maar soms is het ingrijpender. Dan spelen bij de klanten ook personele aspecten een rol, bijvoorbeeld door andere werktijden die beter aansluiten bij een effectiever distributieconcept. Kun je trajecten van de avond naar de nacht verplaatsen. Het klinkt allemaal heel logisch, maar vertaal het maar eens naar je eigen business case. Daarmee kunnen wij de klant helpen. Dat doen wij ook concreet. Dat is gelijk het verschil tussen Cornelissen en een consultant. Een consultant adviseert. Wij adviseren en verbinden ons daar ook aan. Het is voor ons ook een zakelijk duurzaam commitment.”

Laat een reactie achter

Verplichte velden hebben een *

Je moet ingelogd om een reactie te plaatsen.